Czujesz się beznadziejnie? Marihuana może pomóc zwiększyć twoją energię

Posted by Lori Ann Reese on 01/06/2022 in Aktualności

Zaktualizowano 7 stycznia 2022. Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Wiesz, jaka jest Twoja normalna energia. Jak przebiega twój dzień i kiedy się męczysz. Ale co jeśli budzisz się z samego rana i jesteś zmęczony? A nawet nie zacząłeś jeszcze swojego dnia? Wiele osób korzysta z zastrzyku energii z konopi indyjskich w dniach, kiedy czują się ospali.

Zmęczenie i chroniczne zmęczenie może sprawić, że poczujesz się tak, jakbyś nie chciał nic robić. To miła myśl, ale masz pracę i życie z obowiązkami, którymi musisz zajmować się na co dzień. Jeśli czujesz się nienaturalnie zmęczony, musisz dotrzeć do sedna dlaczego tak się dzieje, abyś mógł to naprawić i poczuć się lepiej.

Co powoduje zmęczenie i utratę energii?

Sam jesteś najlepszym sędzią tego, czy Twój poziom energii jest niski czy nie. A jeśli czujesz, że nie masz energii, którą miałeś kiedyś codziennie, powinieneś zacząć sprawdzać, dlaczego czujesz się zmęczony.

Niektóre z najczęstszych przyczyn zmęczenia i utraty energii to:

Brak ćwiczeń

Jeśli pracujesz przy biurku, prawdopodobnie spędzasz osiem lub więcej godzin w pozycji siedzącej. I choć pod koniec dnia możesz czuć się zmęczony, nie jesteś zmęczony fizycznie. Zmęczenie poznawcze i fizyczne to dwie odrębne rzeczy.

Tak więc, podczas gdy twój umysł może czuć się zmęczony, twoje ciało nie miało wystarczająco dużo ruchu. I to jest właśnie ta trudna część, ponieważ możesz mieć wrażenie, że nie masz energii na ćwiczenia. Kiedy naprawdę musisz, aby kopnąć swoje naturalne endorfiny w wysoki bieg.

Czy kiedykolwiek słyszałeś o haju biegaczy? To euforyczne uczucie, które towarzyszy Ci po świetnym treningu. Kiedy jesteś aktywny, uwalnia się grupa substancji chemicznych zwanych endorfinami. To właśnie one odpowiadają za to radosne uczucie.

Jeśli nie wychodzisz na zewnątrz, aby zaczerpnąć trochę naturalnej witaminy D i siedzisz, możesz zacząć odczuwać zmęczenie. Możesz nie mieć przewlekłego zmęczenia, ale może to być spowodowane przez zbyt wiele siedzącego czasu dziennie.

Niedobory żywieniowe

O ile nie badasz się co roku, możesz nie mieć pojęcia, że masz jakiekolwiek niedobory żywieniowe w ogóle. Prawda jest taka, że o ile nie jesteś chory, możesz nie mieć tego krytycznego testu wykonywanego corocznie. A to może być poważnym problemem dla Twojego zdrowia i powodować senność i zmęczenie.

Poziom witaminy D jest niezwykle ważny. Jeśli masz niski poziom witaminy D, będziesz czuł się ospały i zmęczony. W porównaniu z innymi witaminami, witamina D funkcjonuje zupełnie inaczej. Działa prawie jak hormon, a niektóre komórki Twojego ciała mają wbudowane receptory dla niej.

Nazywana jest również "witaminą słońca", ponieważ jest przetwarzana z cholesterolu po wystawieniu Twojego ciała na działanie naturalnego światła słonecznego. I chociaż wiele produktów spożywczych, takich jak wzbogacone mleko i tłuste ryby, zawiera wysoki poziom witaminy D, może być trudno uzyskać jej odpowiednią ilość każdego dnia.

Jest to problem, ponieważ bez wystarczającej ilości witaminy D możesz zacząć odczuwać zmęczenie i senność. To samo dotyczy witaminy B12, na której organizm opiera się w transporcie tlenu w komórkach. Naturalnym źródłem witaminy B12 są białka, takie jak mięso, ryby i jaja.

Jeśli przez długi czas cierpisz na niedobory żywieniowe, możesz nie zauważyć zmian. W rzeczywistości, możesz przyzwyczaić się do uczucia zmęczenia i radzenia sobie z nim. Zazwyczaj poprzez jedzenie większej ilości węglowodanów (cukrów) lub spożywanie kofeiny w celu zwiększenia energii i czujności. Jest to rozwiązanie tymczasowe, po którym zwykle następuje spadek energii kilka godzin później.

1. Depresja i inne zaburzenia zdrowia psychicznego

Zmęczenie jest częstym objawem depresji. Prawdopodobnie już o tym wiedziałeś. Ale czy wiesz, jak i dlaczego senność i brak energii są częścią obrazu, jeśli chodzi o depresję?

Kiedy ktoś ma depresję, w mózgu pojawiają się substancje chemiczne, które ulegają nieprawidłowym wahaniom. Zwykle winne są trzy neuroprzekaźniki: serotonina, dopamina i noradrenalina. Te przekaźniki moderują Twoją energię, jakość snu, który dostajesz, motywację i zdolność do odczuwania przyjemności.

Skąd możesz wiedzieć, czy Twój brak energii może być związany z depresją? Trudno to stwierdzić, ale lekarz może pomóc ci wykonać kilka testów. Zazwyczaj są to standaryzowane testy lub pytania, które pomagają w ustaleniu diagnozy depresji.

Jednym z najprostszych sposobów, aby dowiedzieć się, czy możesz mieć przewlekłe zmęczenie lub niski poziom energii z powodu depresji? Twoje zainteresowanie uczestnictwem w zajęciach. Jeśli masz chęć do robienia rzeczy, które kochasz, prawdopodobnie nie masz depresji. Ale jeśli odczuwasz zmęczenie i senność, bez zainteresowania robieniem rzeczy, które sprawiają ci przyjemność? Możesz mieć depresję i powinieneś porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.

2. Choroby przewlekłe

Niektóre rodzaje chorób przewlekłych mogą naprawdę zrobić numer na poziom energii. Jeśli zdiagnozowano u ciebie chorobę przewlekłą, twój lekarz mógł mówić o zmęczeniu jako o objawie. Ale wiele osób w Stanach Zjednoczonych ma niezdiagnozowaną chorobę przewlekłą. I mogą nie mieć pojęcia o źródle swojego zmęczenia ani o tym, jak się nim zająć.

Cukrzyca jest jedną z chorób przewlekłych, która może powodować zmęczenie. Kiedy pacjenci mają niski poziom glukozy we krwi, mogą czuć się senni i ospali. Inne schorzenia, takie jak niedoczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy, również mogą przyczyniać się do zmęczenia.

Niektóre z innych powszechnych przewlekłych stanów zdrowia, które przyczyniają się do zmęczenia to:

 • Anemia
 • POChP i choroby serca
 • bezdech senny
 • stwardnienie rozsiane
 • HIV/AIDs
 • Urazowe uszkodzenie mózgu (TBI)
 • Fibromialgia
 • Choroby nerek
 • Stres i niepokój
 • Depresja
 • Koronawirus (COVID-19)

Każda znacząca zmiana w objawach powinna być omówiona z lekarzem. Nawet jeśli masz już wcześniej istniejące schorzenia. Nieprawidłowe zmęczenie nie jest objawem, z którym należy żyć, zwłaszcza gdy istnieje tak wiele możliwości leczenia utraty energii, senności i letargu.

3. Bezsenność

Prawdopodobnie słyszałeś, jak ludzie żartują na temat bezsenności, zwykle po nocy lub dwóch źle przespanych. Ale stan medyczny przewlekłej bezsenności lub zaburzeń snu jest o wiele bardziej poważny. I może mieć znaczące negatywne konsekwencje dla Twojego zdrowia.

Ostatnio przeprowadzono wiele badań dotyczących zaburzeń snu w Stanach Zjednoczonych. Według niektórych szacunków, aż 70 milionów Amerykanów może mieć zaburzenia snu. A około 30% Amerykanów może doświadczać krótkotrwałej bezsenności. Ale 10% ludzi może mieć najpoważniejszy stan, jakim jest bezsenność przewlekła, według Fundacji Sen.

Brak snu robi więcej niż tylko sprawia, że jesteś marudny. Może powodować upośledzenie funkcji poznawczych, w tym utratę pamięci. Może wpływać na Twój nastrój, koncentrację i skupienie. A kiedy nie dostajesz wystarczająco dużo snu wysokiej jakości, może to również zrobić numer na swój układ odpornościowy.

4. Leki na receptę

Niektóre rodzaje leków stosowanych w leczeniu chorób przewlekłych mogą również powodować zmęczenie. Leki alergiczne na receptę, leki na ciśnienie krwi, leki napadowe i leki na serce mogą powodować objawy zmęczenia. Tak samo mogą działać leki przeciwlękowe i leki stosowane w terapiach przeciwnowotworowych.

Możesz tolerować lek na receptę przez długi czas bez żadnych problemów, a nagle mogą pojawić się skutki uboczne. Jednym z takich skutków ubocznych może być chroniczne zmęczenie. I to jest kolejny dobry powód, aby porozmawiać z lekarzem. Zrób regularny przegląd swoich leków na receptę i suplementów. Pomoże to również upewnić się, że żaden z twoich leków nie jest przeciwwskazany (sprzeczny) ze sobą.

Jak działa zastrzyk energii z marihuany?

Być może słyszałeś, że niektórzy ludzie wybierają konkretne odmiany marihuany, które mogą pomóc w zwiększeniu energii. Marihuana jest klasyfikowana zarówno jako środek depresyjny, jak i stymulujący. To, jak działa na ciebie, zależy od kilku czynników.

Po pierwsze, szczep, który wybierzesz. Jeśli szukasz sposobu na zwiększenie poziomu energii w ciągu dnia, najlepszym wyborem będzie marihuana Sativa. Większość odmian Sativa ma łagodny lub umiarkowany efekt euforyczny. Oznacza to, że spożywanie "szczęśliwej" odmiany Sativy pomoże ci się zrelaksować, ale jednocześnie sprawi, że pozostaniesz sprawny i czujny.

Wadą niektórych odmian Sativy jest to, że mogą powodować uczucie napięcia. Albo zbyt energiczny, rozbiegający się w kreatywnych myślach, itp. Uczucie paranoi może być również nieoczekiwanym (i niechcianym) skutkiem ubocznym używania marihuany Sativa. Ale paranoja, mdłości i trema są często związane z odmianami o wyższej mocy.

Odmiany konopi Indica mają jednak odwrotny efekt. I nie dadzą ci zastrzyku energii, którego szukasz. Czy słyszałeś o "couch-lock"? Jest to temat przewodni i typowy rezultat palenia lub spożywania większości odmian konopi indyjskich. Im silniejsza moc, tym bardziej uspokajająca będzie odmiana Indica.

Pacjenci cierpiący na chroniczne zmęczenie lub problemy z niskim poziomem energii mogą zdecydować się na pomoc medycznej marihuany. Jeśli częścią problemu są zaburzenia snu, Indica cannabis przed snem może poprawić szybkość zasypiania. I pomóc ci osiągnąć regenerujący i odmładzający odpoczynek, dzięki czemu uzyskasz sen, którego potrzebujesz.

W dni, kiedy czujesz, że twoja energia nie jest taka, jaka powinna być, możesz spróbować użyć Sativy o niższej mocy, aby dodać sobie dodatkowego bodźca. Postaraj się znaleźć odmianę o wyższej zawartości kannabidiolu (CBD). Unikaj jednak szczepów z zawartością kannabigerolu (CBG), które są znane z wywoływania senności. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o wyborze zastrzyku energii z konopi jako części planu leczenia zmęczenia.