Opinia dr Sanjay Gupta na temat medycznej marihuany i uzależnienia od opioidów

Posted by Marihuana Doctors on 05/02/2018 in Medyczna marihuana

Aktualizacja 25 stycznia 2019 r. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Dr Sanjay Gupta, główny korespondent medyczny CNN, bezpośrednio zwrócił się do prokuratora generalnego Jeffa Sessionsa w artykule redakcyjnym z kwietnia 2018 r., wzywając go i jego kolegów polityków do rozważenia możliwości medycznej marihuany w zakresie pomocy ofiarom uzależnienia od opioidów. W obecnym klimacie politycznym Stanów Zjednoczonych, gdzie przyszły status prawny medycznej marihuany jest niepewny, pacjenci potrzebują wszelkiego wsparcia, jakie mogą uzyskać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak ważna jest rola medycznej marihuany w rozwiązywaniu kryzysu opioidowego, a także jakie są konsekwencje wypowiedzi dr Gupty.

Marihuana a kryzys opioidowy: Wprowadzenie

MarijuanaDoctors.com opowiada się za legalizacją medycznej marihuany, ponieważ może ona złagodzić dolegliwości, które nie zawsze reagują na farmaceutyki. Pacjenci mogą uzupełniać lub zastępować swoje leki, aby ułatwić sobie powrót do zdrowia i ograniczyć skutki uboczne. Niestety, opioidy mają jeden z najniebezpieczniejszych skutków ubocznych - uzależnienie.

Nadużywanie opioidów jest główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych, co sprawia, że jest to prawdziwa epidemia. Jednak pacjenci cierpiący na silny ból potrzebują czegoś, co pozwoli im przetrwać dzień. Jakie jest rozwiązanie? Konopie medyczne.

Oba główne składniki marihuany mogą skutecznie uśmierzać ból, nie powodując uzależnienia. Medyczna marihuana może zastąpić lub ograniczyć leczenie opioidami, zmniejszając ryzyko uzależnienia. Może też bezpośrednio przeciwdziałać uzależnieniu od opioidów, zmniejszając głód i liczbę zgonów z powodu przedawkowania. Legalizacja medycznej marihuany jest więc gorącym tematem wśród zwolenników rozwiązania kryzysu opioidowego.

Kim jest dr Sanjay Gupta?

Dr Sanjay Gupta jest głównym korespondentem medycznym w CNN. Ale czy ten tytuł sam w sobie nadaje wagę jego opiniom? Niech przemówi za niego jego doświadczenie.

Kiedy nie pracuje w CNN, prowadzi praktykę neurochirurgiczną. Wykorzystuje swoją wiedzę medyczną do relacjonowania wiadomości związanych ze zdrowiem publicznym. Jego relacje dotyczą takich tematów, jak katastrofy naturalne, pandemie i epidemia opioidów. Dr Gupta był odpowiedzialny za przełomowe informacje o kryzysie wodnym we Flint w stanie Michigan, epidemii Eboli w Gwinei oraz problemach z internetowym debiutem portalu Healthcare.gov.

Dr Gupta jest gospodarzem wielu programów medycznych w CNN, które oglądają tysiące Amerykanów. Sieć zleca mu zadania dotyczące prominentnych urzędników państwowych, w tym byłego prezydenta Baracka Obamy. CNN polega na nim, jeśli chodzi o najważniejsze informacje medyczne, co legitymizuje jego stanowisko w sprawach zdrowotnych.

Oryginalne stanowisko doktora

Dr Gupta nie zawsze wierzył w moc leczniczej marihuany, ponieważ literatura naukowa, którą znał, nie potwierdzała tej tezy. W artykule redakcyjnym magazynu Time z 2009 r. opowiedział się przeciwko legalizacji marihuany rekreacyjnej w Kolorado i Nevadzie. Chociaż dr Gupta przyznał, że niektóre badania wykazały skuteczność leczniczej marihuany w leczeniu przewlekłych schorzeń, uważał, że marihuana ma zbyt wiele działań niepożądanych, aby zasługiwała na legalne użytkowanie rekreacyjne. Przytoczył również badania, w których stwierdzono, że marihuana uszkadza pamięć krótkotrwałą i funkcje poznawcze.

Jednak, jak obecnie wiedzą naukowcy, wiele z tych stwierdzeń jest nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd. Odpowiednio stosowana marihuana nie powoduje długotrwałych skutków ubocznych. Na szczęście dr Gupta zmienił swoją opinię kilka lat później.

Przesłanie dr. Gupty do Jeffa Sessionsa

"Zmieniłem zdanie i jestem pewien, że ty również możesz je zmienić" - stwierdził Gupta w swoim oświadczeniu skierowanym do Jeffa Sessionsa. Pisząc tę prośbę, miał nadzieję odwrócić negatywny pogląd prokuratora generalnego na medycynę opartą na marihuanie. Wykorzystał podejście oparte na dowodach, aby wpłynąć na politykę Sessionsa i poinformować czytelników o korzyściach medycznych płynących z marihuany.

Zaczął od podkreślenia powagi amerykańskiej epidemii opioidów. Każdego roku tysiące Amerykanów umiera z powodu przedawkowania, a ponad 100 osób doświadcza przedawkowania każdego dnia. Kryzys opioidowy ma tak duży wpływ na nasze życie, że średnia długość życia w kraju uległa skróceniu.

Udowodniono jednak, że medyczna marihuana zmniejsza liczbę zgonów związanych z opioidami - w latach 1999-2010 w stanach, w których zalegalizowano marihuanę i istniały dyspensaria, odnotowano 20% spadek liczby ofiar śmiertelnych przedawkowania. Gupta podkreślił, że dane te oznaczają, iż marihuana lecznicza może uratować życie nawet 10 000 osób rocznie.

Gupta wspomniał również o zdolności marihuany do uśmierzania bólu. Literatura, z którą się zapoznał, wykazała jej skuteczność, a on sam miał anegdotyczne dowody na to, że jego pacjenci odczuwali ulgę, której nie mogły zapewnić inne leki. Aby odeprzeć powszechny argument, że osoby uzależnione powinny po prostu przestać brać narkotyki, przedstawił dowody na to, że uzależnienie jest chorobą, która wymaga leczenia.

Gupta zakończył swój list stwierdzeniem, że jeśli Jeff Sessions zmieni swoje stanowisko w sprawie medycznej marihuany, życie tysięcy ludzi może ulec poprawie.

Co zmieniło zdanie doktora Gupty?

List dr Gupty powstał w wyniku informacji, które znalazł w artykule redakcyjnym na temat medycznej marihuany z sierpnia 2013 r., który napisał dla CNN. Zaczął go od przeprosin za swój artykuł z 2009 roku. Po zastanowieniu zdał sobie sprawę, że zignorował głosy obrońców pacjentów i mniejszych laboratoriów badawczych. Lekarz żałował, że zgrupował pacjentów potrzebujących opieki z osobami, które tylko szukają haju. Po dokładniejszym zbadaniu sprawy zdał sobie sprawę, że badania, które znalazł na poparcie długoterminowych skutków ubocznych marihuany, nie zawierały rzetelnych danych naukowych.

W związku z tymi rewelacjami rozpoczął pracę nad filmem dokumentalnym CNN "Weed", w którym rozmawiał z ludźmi z różnych środowisk związanych z medyczną marihuaną o jej korzyściach. Dokument ten został wyemitowany przez CNN dla tysięcy widzów tej stacji.

Więcej materiałów na temat medycznej marihuany i uzależnienia od opioidów

Dzięki legalizacji medycznej marihuany na poziomie stanowym i federalnym, amerykańscy pacjenci uzyskają dostęp do bezpieczniejszych leków przeciwbólowych, a naukowcy będą mogli prowadzić właściwe badania medyczne. Nowe stanowisko dr Gupty w sprawie medycznej marihuany - a także jego zdolność do podejmowania działań i zwracania się do konkretnych urzędników państwowych - jest tylko jednym z przykładów aprobaty wykształconych profesjonalistów dla medycyny opartej na marihuanie.

Przeczytaj nasze pozostałe materiały na temat marihuany i opioidów, aby uzyskać więcej szczegółów:

    Marihuana a zmniejszona liczba zgonów z powodu opioidów Medyczna marihuana może być odpowiedzią na kryzys związany z opiatami Marihuana i uzależnienie od opiatów Medyczna marihuana a ból przewlekły

Skontaktuj się z przedstawicielami rządu, aby przypomnieć im o licznych dowodach, jakie naukowcy zdobyli na temat korzyści płynących z medycznej marihuany. Możesz też zaangażować się w działalność krajowych organizacji obrońców praw człowieka, takich jak NORML.