Programy w Illinois otrzymują 31 milionów dolarów z podatków od marihuany

Posted by Lori Ann Reese on 11/01/2021 in Aktualności

Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, gdzie trafiają wszystkie wpływy z podatków od sprzedaży marihuany, ten artykuł da wam pewien pomysł. Ponieważ państwa, które zalegalizowały medyczną marihuanę, stworzyły nowy strumień przychodów, który zasila budżety nadwyrężone pandemią. A niektóre jurysdykcje przeznaczają procent rocznych podatków od marihuany na konkretne programy.

Illinois jest jednym z tych stanów. W rzeczywistości, po zalegalizowaniu używania marihuany przez osoby dorosłe 1 stycznia 2020 roku, nastąpił nieoczekiwany wzrost sprzedaży marihuany. Po wprowadzeniu HB 1438, "Ustawy o regulacji i opodatkowaniu marihuany", nikt nie przypuszczał, jaki popyt zobaczą dyspensery dla dorosłych w Illinois. Do tego stopnia, że kilka razy w 2020 r. w Illinois zabrakło marihuany, gdy popyt przekroczył podaż.

Po rekordowym roku sprzedaży marihuany, część wpływów z podatku została przywłaszczona zgodnie z wymogami legislacyjnymi. Ile podatków pobiera stan Illinois od wszystkich aspektów uprawy konopi indyjskich, licencjonowania, produkcji i sprzedaży detalicznej? I gdzie trafiają te pieniądze z podatków na koniec roku?

Opodatkowanie przemysłu marihuany dla dorosłych w Illinois

Przystępność cenowa może być problemem dla kupujących do użytku dorosłego. Ale nie jest to problem dla pacjentów. Widzisz, pacjenci z kartą medyczną w Illinois są zwolnieni z podatku, z wyjątkiem 1% podatku od sprzedaży detalicznej. Pomaga to w utrzymaniu bardziej przystępnych cen dla pacjentów.

Dla kontrastu, zakup marihuany dla dorosłych w Illinois jest kosztowny. Po pierwsze, istnieje 25% podatek akcyzowy, który trzeba zapłacić za zakup w punkcie sprzedaży rekreacyjnej. Auć. Ale to nie obejmuje dodatkowego 6,5% stanowego podatku od sprzedaży, co daje w sumie 31,5% podatku od wszystkich zakupów dla dorosłych.

Może on wynieść nawet 34,5%, jeśli zostanie zakupiony w społeczności, która nakłada 3% podatek akcyzowy. Niezamieszkane hrabstwa lub jurysdykcje mogą dodać do tego 3,75%. Oznacza to, że niektórzy mieszkańcy Illinois mogą płacić ponad 38% podatku od każdego zakupu rekreacyjnego.

Ale to jest tylko jeden krok na drodze do osiągnięcia dochodów podatkowych, które stan Illinois uzyskuje ze sprzedaży marihuany. Podatki od sprzedaży detalicznej to tylko początek. Istnieją również podatki komercyjne, które generują ogromny dochód dla stanu.

Handlowe opodatkowanie marihuany w Illinois

Wszystkie podatki są wpłacane do ogólnego Funduszu Regulacji Konopi. Rząd Illinois pobiera podatki od marihuany od każdego aspektu przetwarzania, produkcji i dystrybucji, które obejmują:

  • 7% od wpływów brutto ze sprzedaży marihuany przez kultywatora lub plantatora do "organizacji wydającej".
  • 25% (od ceny zakupu) podatek producenta od produktów z dodatkiem marihuany
  • 10% ceny zakupu dla nabywcy konopi indyjskich podatek akcyzowy od wszystkich konopi o mocy 35% THC lub niższej
  • 25% ceny zakupu dla nabywcy konopi indyjskich podatek akcyzowy od wszystkich konopi indyjskich o mocy powyżej 35% THC

Połączone komercyjne podatki od marihuany w połączeniu z podatkami od sprzedaży detalicznej dla dorosłych i sprzedaży do celów medycznych szybko się sumują. Ile stan Illinois zebrał w przychodach podatkowych w 2020 roku? Niesamowite 175 milionów dolarów.

Gdzie trafiają pieniądze z podatku od marihuany w Illinois?

W 2020 roku, Illinois doświadczyło pierwszego przepływu dochodów z rekreacyjnej sprzedaży marihuany. I to był dobry wynik. Podział dochodów stanowych z podatków związanych z konopiami indyjskimi był już nakazany w ustawodawstwie legalizującym użytkowanie przez osoby dorosłe.

Najpierw wszystkie zebrane pieniądze są deponowane w Cannabis Regulation Fund. A stamtąd fundusze są rozdzielane po zamknięciu roku fiskalnego. Podział pieniędzy z podatku w Illinois ma na celu zaspokojenie ważnych programów społecznych.

Illinois sfinansowało następujące programy z części 175 milionów dolarów z wpływów z podatku od marihuany w 2020 roku:

  • 35% trafiło do General Revenue Fund, czyli ogólnego konta kontrolnego stanu.
  • 25% zostało przekazane do Funduszu Projektów Informacyjnych Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Karnych (Program R3). Zarządza on rozwojem młodzieży, zapobieganiem przemocy, usługami pomocy prawnej w sprawach cywilnych. Oraz rozwój ekonomiczny dla społeczności dotkniętych "wojną z narkotykami".
  • 20% zostało przeniesione do Department of Human Services Community Services Fund. Jest to przeznaczone na edukację, zapobieganie i wsparcie dla osób nadużywających substancji.
  • 10% zostało przekazane do Funduszu Stabilizacji Budżetowej na redukcję zadłużenia państwa.
  • 8% zostało przekazane do Local Government Distributive Fund. Umożliwia to zapobieganie przestępczości i szkolenia w zakresie egzekwowania prawa. Zapewnia również finansowanie technologii i sprzętu. Również program redukcji ilości jazd pod wpływem marihuany.
  • 2% zostało przekazane do Funduszu Leczenia Narkotyków na edukację publiczną w zakresie uzależnień i bezpiecznego używania oraz na badania nad zdrowiem publicznym.

Programy na rzecz dobra społecznego finansowane ze sprzedaży marihuany

W sumie fundusze społeczne w Illinois otrzymały 31 milionów dolarów z przychodów z podatku od marihuany w 2020 roku. I stan dobrze wykorzystał te pieniądze. Mieszkańcy, którzy nie głosowali za lub poparli legalizację marihuany w Illinois, nadal korzystają dzięki zastrzykowi funduszy podatkowych do niezbędnych programów społecznych.

Czy podoba ci się legalna marihuana czy nie, musisz przyznać, że podatki pomagają stanom takim jak Illinois, zapewniając cenny strumień przychodów. Illinois jest tylko jednym z przykładów, jak sprzedaż marihuany wspiera stanowe budżety. Pomogło im to w pokryciu kosztów związanych z kryzysem zdrowotnym Covid-19.